Nakliyat Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nakliyat Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

27 Nisan 2017

Evden eve nakliyat, ev taşıma ve ofis taşıma süreçlerinde, dikkat edilmesi gereken belli başlı detaylar bulunmaktadır. Bu detaylar, hızlı ve güvenli bir nakliyat sürecinin devam ettirilmesi ve tamamlanması için büyük önem taşımaktadır. Nakliyat ihtiyacı olan kullanıcıların, taşıma hizmeti almadan önce bu hizmeti veren firmalarda aramaları gereken kimi noktalar, büyük fark oluşturacaktır.

Nakliyat yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekmektedir?

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki bu süreç, hem kullanıcı hem de nakliye firması olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İlk olarak belirtmek gerekirse nakliyat yapılırken kullanıcıların dikkat etmesi gereken en önemli nokta, eşya listesi hazırlamak olacaktır.

Nakliyat Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nakliyat işlemi başlamadan önce, ev veya ofis için her oda adına bir eşya listesi hazırlanması gerekmektedir. Kimi zaman nakliyat işleminden sonra herhangi bir ürün bilinçli veya bilinçsiz olarak kaybolmuş olabilir. Kaybolan bu eşyaların farkına kolaylıkla varılması için, nakliye işleminden önce sıralı olarak her odada bulunan ve taşınacak eşyaların listesini yapmak gerekmektedir. Böylece hem nakliye sırasında hem de nakliye neticeye ulaştığı vakit kontrol amaçlı bu liste gözden geçirilebilir.

Evden eve nakliyat firması seçerken dikkat edilmesi gerekenler!

Nakliyat Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nakliye işlemi sürecinde kullanıcının yapması gerekenler kadar, nakliyat firması seçimi yapılırken de firmaların sahip olması gereken özelliklere dikkat etmek gerekmektedir. Bu gereksinimler arasında nakliye firmasının; evden eve nakliyat sözleşmesi, evden eve nakliyat sigortası, evden eve nakliyat sırasında yapılan paketleme hizmeti ve nakliyat firmasının geçmişi gibi başlıkları sunması gerekmektedir.

Evden eve nakliyat firmasının, taşıma işlemi öncesinde kesinlikle nakliyat sözleşmesi sunması ve kullanıcının da mutlak suretle bu sözleşmeyi talep etmesi ve kabul etmesi gerekmektedir. Eşyaların güvenliği ve sigorta gibi pek çok farklı detay, söz konusu bu sözleşme kapsamında yer almaktadır. Dolayısıyla karşılıklı bir hukuki bağın kurulması için nakliyat sözleşmesi büyük önem taşımaktadır.

Nakliyat Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öte yandan evden eve nakliyat firması tarafından mutlak suretle nakliyat sigortası sunması gerekmektedir. Eşyaların araçlara yüklenme sırasında veya nakliye sürecinde meydana gelebilecek bir kaza sonrasında, firmanın kullanıcının zararını karşılayabilecek sigortaya sahip olması ve bunu kullanıcı sözleşmesine dahil etmesi gerekmektedir.

Bunlara ek olarak, Bursa evden eve nakliyat sürecinde, paketleme hizmetinin sağlanmasına ve bu sürecin yeni ambalajlar ve tüm eşyaları kapsayacak şekilde olmasına özen gösterilmelidir. Bu konu ile ilgili nakliyat firmasından, sözleşme öncesinde bilgi almak gerekmektedir. Bu ihtiyacı karşılamayan firmalar, eşyaların hasar alması noktasında da beklentileri karşılayamayabilir.

K3 yetki belgesi olmazsa olmazlardan!

Nakliyat Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son olarak belirtmek gerekirse, evden eve nakliyat hizmetini sağlayacak firmanın, geçmişi de büyük bir öneme sahiptir. Zira kapsamı gereği hem taşıma hem de ulaştırma süreci, tecrübeli personel ve planlı çalışma gerektirmektedir. Bu bağlamda nakliyat yapılmadan önce, hizmet alınacak firmanın geçmişine bakmakta farda vardır.

Ayrıca K3 yetki belgesi de nakliyat firmalarında aranması gereken en önemli detaylardan olmaktadır. Bu belge ile birlikte, yetki konusunda oluşabilecek soru işaretlerini gidermek mümkün olacaktır.